Grenzen open voor alle werknemers EU vanaf 1 mei
Werknemers uit Polen nodig voor groei economie.
Vanaf 1 mei gaan de grenzen open voor werknemers uit Polen en andere nieuwe EU-lidstaten. Verder uitstel is schadelijk voor het Nederlandse bedrijfsleven en kan de relaties met de betrokken lidstaten nadelig beïnvloeden, schrijft minister Donner van SZW op 6 april in een brief aan de Tweede Kamer.
Het aantal vacatures is nog nooit zo hoog geweest en de werkloosheid daalt snel. Daarom kunnen we tegenover de nieuwe lidstaten moeilijk volhouden dat hun werknemers de economie zouden beschadigen. Volgens Donner ontwikkelt de Arbeidsmarkt zich zelfs zo gunstig, dat we werknemers uit de hele EU nodig hebben om de economie draaiende te houden.
Minimumloon
De minister verzekert dat het vrije verkeer van werknemers geen problemen oplevert, omdat er afspraken zijn over ‘flankerend beleid’. Zo moeten werknemers uit de nieuwe lidstaten gelijk loon voor gelijk werk krijgen. Werkgevers die minder dan het minimumloon betalen, kunnen een boete krijgen van maximaal 6700 euro.
Bovendien wordt de samenwerking tussen de Arbeidsinspectie, de Belastingdienst, het UWV en de Sociale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (SIOD) versterkt. Zo kan ontduiking van het minimumloon nog beter worden bestreden.
Huisvesting
De vier grote steden hadden de minister eerder laten weten dat er onvoldoende huisvesting beschikbaar is voor de tijdelijke werknemers. Donner ontkent deze huisvestingsproblemen niet, maar stelt dat deze problemen geen rechtstreeks verband houden met het openen van de grenzen.
Het CWI gaat, samen met de gemeenten, strenger opletten of er wel goede huisvesting is. Verder kijkt Donner nog met zijn collega-ministers of er misschien nog meer nodig is om deze problemen op te lossen.