Studenten en scholieren nemen een bijbaan in de eerste plaats voor het geld. Maar driekwart vindt de werkervaring die zij met hun bijbaan opdoen, ook een zinvolle voorbereiding op de arbeidsmarkt.
Dit blijkt uit de meest recente peiling naar de populairste bijbanen in Nederland van Intelligence Group, uitgezet onder 1.856 studenten en scholieren.
Geld nodig
Een bijbaan is voor studenten en scholieren vooral financiële noodzaak. Want voor twee op de drie studenten en scholieren is werken naast de studie nodig vanwege de extra inkomsten. Voor studenten is deze financiële noodzaak het grootst. Wel vinden studenten het moeilijker dan scholieren om aan een bijbaan te komen.
De bijbaan trekt overigens wel een wissel op de voortgang van de studie van zowel studenten als scholieren; één op de drie geeft te kennen dat een bijbaan nadelig uitpakt voor het studietempo.
Werkervaring opdoen
Voor ruim driekwart (77 procent) van de studenten en scholieren is een bijbaan een mooie aangelegenheid om werkervaring op te doen. Een bijbaan als vakkenvuller is vooral populair onder scholieren tussen de 15-20 jaar op het vmbo. Een bijbaan als oppasser of babysitter is favoriet bij jonge vrouwen.
Sommige bijbanen sluiten mooi aan op de opleiding, vooral een bijbaan in de verzorging of als monteur. Een bijbaan in de verzorging is populair onder studenten en scholieren die een opleiding volgen in de verzorging, verpleegkunde, gezondheidszorg of binnen het sociale domein. Een bijbaan als monteur is in trek onder studenten en scholieren met een ICT- of technische studieachtergrond.
Populairste bijbanen
De populairste werkgevers onder studenten en scholieren voor hun bijbaan, zijn Albert Heijn, gevolgd door Jumbo en PostNL.
Een bijbaan als chauffeur, in de beveiliging of in de reisbranche zijn het minst populair. Verder gooit een bijbaan als callcenter medewerker weinig hoge ogen.