FNV Bondgenoten wil AOW-premie heffen bij gepensioneerden
Mensen met een klein aanvullend pensioen worden ontzien.
Omdat er steeds meer ouderen een AOW-uitkering gaan krijgen, zijn er zorgen over de betaalbaarheid van het ouderdomspensioen. Vakbond FNV Bondgenoten wil de AOW-leeftijd op 65 jaar houden en de uitkering blijvend koppelen aan de loonontwikkeling. Maar hiervoor moeten 65+ers wel meebetalen aan de AOW en moeten meer ouderen tot hun 65e blijven werken. Dat heeft de bondsraad bepaald.
De AOW werkt volgens het omslagstelsel. Dat betekent dat alle werknemers de AOW opbrengen van de mensen die 65 jaar en ouder zijn. FNV Bondgenoten wil de AOW fiscaliseren, wat inhoudt dat iedereen, ook 65-plussers, via de belasting gaan meebetalen aan de AOW. Voor mensen met AOW en geen of een laag aanvullend pensioen (tot ongeveer 10 duizend euro) moet een uitzondering gemaakt te worden. Zij moeten vrijgesteld worden van het betalen van deze belasting.
De belangrijkste bijdrage aan de betaalbaarheid van de AOW moet volgens de bondsraad van FNV Bondgenoten komen van een toename van de arbeidsparticipatie. Teveel ouderen, jongeren en vrouwen staan geheel of gedeeltelijk aan de kant, terwijl ze een belangrijke bijdrage kunnen leveren. De bond zal zich hier hard voor maken. Ook vindt FNV Bondgenoten dat het in 1997 ingevoerde AOW spaarfonds ingezet moet worden om de stijging van de kosten deels op te vangen. Dit fonds kan vanaf 2020 gebruikt worden.