Maar éénvijfde herkeurde WAO-ers vindt nieuwe baan

CNV wil maatregelen om mensen een faire kans te geven.

Het kabinet wil meer gedeeltelijk arbeidsongeschikten aan het werk krijgen, maar het is voor herkeurde WAO-ers heel moeilijk om een baan te vinden. Hierdoor verliezen ze al snel een deel van hun inkomen. Het kabinet gaat daarom teveel uit van 'wishfull thinking', bij het oplossen van de problematiek van arbeidsongeschiktheid. Dat vindt vakbond CNV, die de ervaringen van arbeidsongeschikten opschreef in het rapport 'Herbeoordeeld, en dan'. De vakbond presenteerde het rapport vandaag aan Minister De Geus van SZW.

Sinds 1 oktober 2004 worden WAO-ers die na 1 juli 1954 geboren zijn, herkeurd volgens strengere, nieuwe regels. Bijna de helft van deze mensen krijgt na de herkeuring een lagere uitkering of helemaal geen uitkering meer. Het kabinet gaat ervan uit dat herbeoordeelden aan de slag gaan na hun herbeoordeling, voor het percentage dat ze zijn goedgekeurd. Maar in de praktijk blijkt volgens het CNV dat maar 20 procent van de herbeoordeelden na acht maanden een baan heeft gevonden.

Aanbevelingen
De vakbond doet in het rapport daarom verschillende aanbevelingen aan de minister, het UWV, reïntegratiebedrijven, werkgevers en herbeoordeelde WAO-ers:
  • De financiering van reïntegratiebedrijven moet anders. Nu haken ze bij mensen met slechte perspectieven halverwege af.
  • WAO-ers en werkgevers moeten betere informatie krijgen over het reïntegratieproces.
  • Herbeoordeelde WAO-ers die geen baan vinden, moeten een baan bij de overheid krijgen.
  • De wet moet de rechten en plichten van àlle partijen regelen, met deadlines van concrete stappen op weg naar de arbeidsmarkt.
  • Werkgevers moeten voor stage- en werkervaringsplaatsen zorgen om herbeoordeelde WAO-ers op weg te helpen.
  • Herbeoordeelde WAO-ers moeten eerst scholing krijgen, voordat ze gedwongen worden om te solliciteren.

    Uitkering 75 procent
    Het CNV wil verder dat alle mensen die volledig arbeidsongeschikt zijn en nooit meer aan het werk komen een uitkering van 75 procent krijgen. Nu wordt er door het kabinet een onderscheid gemaakt tussen mensen die onder de 'oude' WAO vallen en mensen die te maken hebben met de nieuwe regeling voor volledig arbeidsongeschikten.
    Doorsturen:

    Neem een abonnement en download 460 exclusieve vakartikelen en 311 actuele HR-instrumenten!

    Wilt u als HR-professional ook niks meer missen op uw vakgebied?