Pas op voor boeven op de loonlijst
Convenant tegen stelen van de baas.
Ongeveer zes procent van de bedrijfswinst verdwijnt door diefstal en ander crimineel gedrag van medewerkers. Daarom hebben de werkgeversorganisaties, het Openbaar Ministerie (OM) en de Raad van Hoofdcommissarissen een convenant getekend over de aanpak van foute werknemers. Werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland hebben ook een brochure gemaakt met tips om deze 'interne criminaliteit’ tegen te gaan.
Het convenant beschrijft voorzorgsmaatregelen die bedrijven zelf kunnen nemen en de mate van inzet van politie en OM. Zo worden aangiftes van bedrijven die zelf actief zijn om interne criminaliteit te voorkomen, sneller afgehandeld dan die van bedrijven die geen maatregelen hebben genomen.
De brochure ‘Boeven op de loonlijst’ beschrijft eenvoudige voorzorgsmaatregelen die bedrijven kunnen nemen. Die gaan bijvoorbeeld over risico’s herkennen, maatregelen nemen en deze ook duidelijk bekend maken aan de medewerkers.
Zorgvuldige selectie
Verder benadrukt de brochure het belang van een zorgvuldige selectieprocedure, waarbij er voldoende aandacht is voor het verifiëren van het CV van de sollicitant. Kloppen de referenties? Zijn de diploma’s wel echt? Is er geen duister verleden?
Als het desondanks nog fout gaat, staat in de brochure beschreven welke mogelijkheden er zijn om arbeids- en zelfs strafrechtelijk in te grijpen.