Rechter verbiedt besparing ziektekosten gepensioneerden
Eenzijdig ingrijpen in ziektekostenregeling niet toegestaan.
Douwe Egberts (DE) mag van de rechter niet eenzijdig de werkgeversbijdrage voor de ziektekostenverzekering van gepensioneerden verminderen. Met deze uitspraak stelde de rechter vakbond FNV Bondgenoten in het gelijk. De bond schakelde de rechter in voor een oordeel of DE een dergelijke bezuiniging wel eenzijdig mocht doorvoeren.
DE had in de CAO-onderhandelingen voor 2005 met de vakbonden afgesproken dat de introductie van het nieuwe ziektekostenstelsel voor de werkenden kostenneutraal zou gebeuren. Maar eind 2005 bleek dat de kosten veel hoger uitkwamen dan in het oude stelsel.
Omdat DE zich strikt aan kostenneutraliteit wilde houden, had het bedrijf zijn oog laten vallen de bijdrage aan de ziektekostenverzekering voor gepensioneerde DE-werknemers. Door daar drastisch op te bezuinigen, zou het alsnog lukken om de regeling zonder extra kosten te laten verlopen.
Lagere bijdrage
FNV Bondgenoten was het niet mee eens met die oplossing, omdat er bij de CAO-onderhandelingen geen afspraken waren gemaakt over de verlaging van de bijdrage voor gepensioneerden.
De bond wilde wel onderhandelen over nieuwe afspraken voor gepensioneerden, maar hier ging DE niet op in. Het bedrijf stelde vervolgens eenzijdig voor 2006 een lagere bijdrage vast voor de ziektekosten van gepensioneerde werknemers. Hierop stapte de vakbond naar de rechter.
Alsnog uitbetalen
DE moet nu op last van de rechter de eenzijdig vastgestelde besparing terugdraaien. Daarnaast moet het bedrijf de bijdrage in de premie, zoals deze gold voor 2006, blijven betalen. Verder moet DE het bedrag dat gepensioneerden tot dusverre tekort zijn gekomen, verhoogd met de wettelijke rente, alsnog uitbetalen.