Visie van Nederlandse bedrijven inspireert niet

Medewerkers betrekken voor het beste resultaat.

Acht van de tien bedrijven in Nederland heeft een organisatievisie, die recent nog is aangepast. Jammer genoeg, vindt maar 16% van de managers dat Nederlandse organisaties een visie hebben die inspireert. Als de medewerkers bij de ontwikkeling van de visie worden betrokken, stijgt de kans op een succesvolle invoering. Dit blijkt uit een grootschalig onderzoek van adviesbureau &Samhoud naar organisatievisies, gehouden onder 508 managers van 354 verschillende organisaties.

Uit het onderzoek blijkt dat 58% van de visies recent, in de afgelopen drie jaar, is ontwikkeld. Managers zijn zeer positief over het opstellen van een organisatievisie, omdat die verbindt en tot focus en daadkracht leidt. Volgens &Samhoud verlopen de eerste drie jaar het meest moeizaam omdat dat de periode is waarin een visie wordt ingevoerd. Visies leveren het meest op tussen vijf en tien jaar na ontwikkeling.

De visies van Nederlandse organisaties zijn niet vaak inspirerend en onderscheidend. Nederlandse managers hebben een afkeer van ‘zweverige visies’. Hierdoor blijven omgevingsvragen naar de bestemming van de organisatie vaak onderbelicht. Zo ontstaan ‘grijze muizen visies’, die weinig inspirerend, onderscheidend en authentiek zijn.

Tijd nemen en medewerkers betrekken
Ondernemingen die wél een inspirerende visie hebben zijn volgens de managers Philips, Shell, KPN, Rabobank en TomTom. Bij organisaties met een inspirerende visie klopt de inhoud helemaal. Bovendien is er tijd genomen voor het ontwikkelen van de visie. Ook het aantal betrokken lagen in een organisatie heeft effect op het succes van een organisatievisie.

Uiteraard zijn de top en het middenmanagement betrokken en actief. Maar, zo blijkt, hoe meer de medewerkers worden betrokken en geïnformeerd, hoe meer draagvlak er ontstaat voor de visie zelf en voor de invoering ervan.
Doorsturen:

Neem een abonnement en download 460 exclusieve vakartikelen en 311 actuele HR-instrumenten!

Wilt u als HR-professional ook niks meer missen op uw vakgebied?