Geld voor echte loonsverhoging is er nauwelijks, maar de koopkracht van medewerkers kan toch behouden worden door vrije dagen in te ruilen voor geld. Dat zal de inzet van werkgevers worden voor het cao-overleg in het komende jaar.
Werkgeversvereniging AWVN waarschuwt dat de gevolgen van de crisis in de af te sluiten cao’s voelbaar zal zijn. De cao-afspraken moeten daarom zowel de concurrentiepositie van bedrijven versterken, als het koopkrachtverlies van werknemers beperken. AWVN is de belangrijkste adviseur van werkgevers op het vlak van arbeidsvoorwaarden en betrokken bij meer dan 500 cao’s.
Welvaart verdelen is voorbij
In 2013 lopen 450 cao’s af. Daarnaast moeten nog eens 150 cao’s uit 2012 worden vernieuwd. In de onderhandelingen over al die cao’s gaat het volgens AWVN nu 'niet meer over het verdelen van de toenemende welvaart, over loonsverhogingen die de koopkracht verbeterden, over korter werken en extra voorzieningen'.
Volgens AWVN is ‘die tijd voor een langere periode voorbij: van een rimpelloze vijver zijn we terecht gekomen in een onstuimige oceaan van onzekerheid. Binnen ondernemingen gaat het arbeidsvoorwaardenoverleg de komende jaren over minder, over flexibeler en over langer werken.’
Tijd ruilen voor geld
De werkgeversvereniging benadrukt dat het omgaan met de crisis en de effecten daarvan een gedeelde verantwoordelijkheid is van werkgevers én werknemers. AWVN bepleit daarom voor keuzebudgetten in cao’s. ‘Door keuzemogelijkheden in arbeidsvoorwaarden krijgen werknemers meer zeggenschap over hun eigen koopkracht. Willen ze die vergroten, dan leveren ze vrije dagen in en ontvangen ze meer geld.’
Volgens AWVN kunnen ook andere arbeidsvoorwaarden worden geruild tegen geld, die nu ook in tijd worden uitgedrukt. Denk daarbij aan verschillende verlof- en ADV-regelingen. ‘Een dergelijke maatregel kan twee doelen dienen: de structurele loonontwikkeling voor bedrijven blijft behapbaar en koopkrachtverlies voor medewerkers wordt voorkomen of tot een minimum beperkt’, stelt AWVN.