Denk aan risico glazenwasser bij ontwerp gebouw

Bouwvergunning afhankelijk maken van veiligheid.

Architecten moeten bij het ontwerpen van een gebouw beter rekening houden met de mensen die het moeten onderhouden. Nu moeten glazenwassers soms halsbrekende toeren uithalen, terwijl dat niet meer mag volgens de Arboregels. Volgens de Ondernemersvereniging Schoonmaak- en Bedrijfsdiensten (OSB), moet daarom eerst getoetst worden of het gebouw veilig kan worden onderhouden, voordat een bouwvergunning wordt afgegeven.

De OSB is van mening dat een gebouw zo moet worden ontworpen, dat het ook veilig gebouwd, onderhouden en gesloopt kan worden. Dit kan volgens de OSB heel eenvoudig getoetst worden tijdens de aanvraag van een bouwvergunning, en zal de administratieve lasten niet onnodig verhogen.

Een bronaanpak, zoals een gevelinstallatie of een glazenwasserbalkon, heeft de voorkeur, maar vereist veelal aanpassingen aan het gebouw. De glazenwasser is niet in staat deze voorzieningen zelf te realiseren, maar is daarbij afhankelijk van de gebouweigenaar. De verantwoordelijkheden van ontwerper en gebouweigenaar zijn echter niet in de wet verankerd.

RI&E
In samenwerking met de Arbeidsinspectie en de vakbonden heeft de OSB een model Risico Inventarisatie en Evaluatie (RI&E) opgesteld. Dat was nodig, omdat bij onderhoud en schoonmaak van gebouwen vaak op hoogte gewerkt moet worden. Ook de individuele glazenwasser moet voor het wassen van een pand een RI&E maken.
Doorsturen:

Neem een abonnement en download 460 exclusieve vakartikelen en 311 actuele HR-instrumenten!

Wilt u als HR-professional ook niks meer missen op uw vakgebied?