Voor medewerkers die een professioneel persoonlijk ontwikkelingsplan (POP) willen maken, is de ondersteuning van een enthousiaste leidinggevende cruciaal. Want die kan bijvoorbeeld het gebruik van POP’s aanmoedigen en er daadwerkelijk tijd voor inruimen.
Dat blijkt uit het promotieonderzoek van Sandra Janssen, die op 7 juni 2013 haar proefschrift ‘Supporting the Professional Teacher. PDP design, support from the supervisor and organisational conditions' verdedigt aan de Open Universiteit. Volgens Sandra Janssen kan ‘een enthousiaste leidinggevende veel leraren meekrijgen en POP’s zo tot een succes maken’.
Dialoog met leidinggevende
Janssen onderzocht hoe leraren het beste ondersteund kunnen worden bij het gebruiken van een POP voor hun professionele ontwikkeling. Het POP is een personeelsinstrument waarmee leraren hun eigen functioneren op een structurele manier kunnen verbeteren. Ze brengen hun eigen functioneren en de eisen van de school in kaart, formuleren hun eigen leerdoelen en maken een actieplan dat ze volgen.
Het opstellen van een POP blijkt ook een goed middel voor een dialoog met de leidinggevende. De meeste leraren die met een POP werken, vinden het een positief instrument dat hun ontwikkeling ondersteunt, ook al is het maken van zo’n ontwikkelplan meestal opgelegd door het management en wordt het als extra werk ervaren.
Ondersteuning op drie niveaus
Om POP’s effectief te laten zijn, is ondersteuning op drie niveaus nodig, in onderlinge samenhang: