FNV-voorzitter: zzp-constructie ondermijnt het sociale stelsel

ZZp'ers worden in toenemende mate structureel ingehuurd, omdat zij goedkoop kunnen werken door belastingvoordelen als de zelfstandigenaftrek. Opdrachtgevers wisselen werknemers in voor zzp’ers en ontlopen daarmee risico’s van pensioen, ziektekosten en werkloosheidspremies. Dat stelt Ton Heerts, voorzitter van vakbond FNV.

Ton Heerts, voorzitter FNV

De FNV wil dat er een gelijk speelveld voor zzp’ers komt en dat voor werk dat structureel is, arbeidscontracten de norm zijn. Heerts vindt het geen probleem als mensen zelf kiezen voor zelfstandig ondernemerschap, maar “als zzp de norm wordt zoals de VVD wil, glijden we af naar een samenleving waarin niemand zeker is of hij de volgende dag nog werk heeft”. Dat meldt de vakbondsvoorzitter op de site van de FNV.

Flexibel werken slaat boden uit sociaal stelsel
Als alle werk flexibel wordt, betekent dat “het einde van de solidaire samenleving, dan wordt de bodem onder het sociaal stelsel vandaan geslagen,” stelt Heerts.

De vrije markt ziet werknemers volgens de bondsvoorzitter alleen als "kostenpost waarop bezuinigd moet worden", en dan “gooi je 100 jaar strijd voor een eerlijke en rechtvaardige samenleving weg.”

Opdrachtgevers hebben schuld
Heerts legt de schuld bij de opdrachtgevers. Zij huren goedkope zzp’ers in, en zorgen daarmee voor verdringing aan de onderkant van de arbeidsmarkt. Door de zelfstandigenaftrek betaalt een zzp’er met een winst van 24.000 euro maar 8 procent belasting, een werknemer met hetzelfde inkomen betaalt 24 procent.

“De zelfstandigenaftrek is daarmee een indirecte subsidie aan werkgevers die hun verantwoordelijkheid weigeren te nemen en er miljarden euro’s beter van worden. Dat, terwijl de staat belastinginkomsten derft”, waarschuwt de vakbondsvoorzitter.

Onvrijwillig zzp’er
Volgens Heerts willen veel zzp’ers ook graag meer vastigheid. “Maar als zzp-schap de norm wordt, gaat vakkennis verloren en glijden we af naar een samenleving waar niemand zeker is of hij de volgende dag nog werk heeft. Je hebt dan ook dikke pech als je ziek wordt.”

De FNV-voorzitter vindt zo’n samenleving, waar steeds minder mensen aan mee kunnen “een grote schande”. De vakbond wil het sociale stelsel behouden met werknemersverzekeringen als WW, arbeidsongeschiktheid en pensioen. Heerts: “Die zijn de basis van een eerlijke en solidaire samenleving. Daar strijden we elke dag voor.”

MIS NIKS MEER: Schrijf je hier in voor de gratis HR-nieuwsbrief

Doorsturen:

Neem een abonnement en download 460 exclusieve vakartikelen en 311 actuele HR-instrumenten!

Wilt u als HR-professional ook niks meer missen op uw vakgebied?