Arbeidsinspectie gaat behandeling Polen controleren
Extra aandacht voor illegale arbeid.
De Arbeidsinspectie gaat in 2008 intensiever controleren op misstanden bij de behandeling van Polen en andere werknemers uit landen van Midden- en Oost-Europa. Voor het eerst deelt de Arbeidsinspecties boetes uit aan bedrijven die weliswaar het minimumloon betalen, maar mensen daarvoor te lang laten werken. Dat kondigde directeur Jaap Uijlenbroek van de
Arbeidsinspectie maandag aan in zijn nieuwjaarstoespraak.
In het eerste kwartaal van 2008 komen er achthonderd extra controles op ontduiking van het minimumloon in de sectoren waar van oudsher de meeste Oost-Europeanen werken: de bouw en de landbouw.
Malafide uitzendbureaus
Om malafide uitzendbureaus aan te pakken, wordt scherper gecontroleerd bij niet-gecertificeerde bemiddelaars. Dit gebeurt vooral in de regio’s Den Haag, Rotterdam en het Westland.
Verder zal de Arbeidsinspectie signalen over uitbuiting doorgeven aan de Sociale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (SIOD). De inspecteurs kijken vooral naar werken onder dwang en abominabele huisvesting.
Illegale arbeid
Daarnaast blijft de Arbeidsinspectie onverminderd controleren op illegale arbeid. Die controle is nodig om te voorkomen dat legale arbeidskrachten worden verdrongen door laagbetaalde en slecht behandelde illegale werknemers.
Daarmee wil de Arbeidsinspectie voorkomen dat werkgevers de goedkope Polen op hun beurt inwisselen voor nog goedkopere arbeidskrachten uit landen waarvan werknemers nog niet vrij in Nederland mogen werken.