Economie en werkgelegenheid groeien fors

Hogere productiecijfers, meer bestedingen.

De Nederlandse economie is in 2006 met 2,9 procent gegroeid. Dit is bijna twee keer zo hard als in 2005. De export leverde een belangrijkste bijdrage aan de economische groei, maar de versnelling kwam pas echt op gang doordat consumenten meer uitgaven en de investeringen aantrokken. Verder gaat het goed met de werkgelegenheid. Dat meldt het CBS.

In 2006 was het volume van de uitvoer van goederen en diensten 7,5 procent hoger dan in 2005. De invoer groeide iets sterker dan de uitvoer. De groei van de invoer komt voor een belangrijk deel door het aantrekken van de investeringen en de consumptie van duurzame goederen.

Bestedingen en investeringen
Huishoudens hebben vorig jaar 2,4 procent meer besteed dan in 2005. Dat is ook veel meer dan de jaren 2001 tot en met 2005. Het cijfer is gecorrigeerd voor prijsveranderingen en de veranderingen in het zorgstelsel.

In 2006 is 6,1 procent meer geïnvesteerd dan in 2005. Vooral in machines, de belangrijkste investeringscategorie voor het bedrijfsleven, maar ook in bedrijfsauto’s en in computers werd fors meer geïnvesteerd. De investeringen in woningen en andere bouwwerken waren eveneens duidelijk hoger.

Productiestijging
In 2006 steeg de productie in de meeste bedrijfstakken. Dit geldt vooral voor de commerciële dienstverleners en de bouw. Binnen de commerciële dienstverlening was de groei het hoogst in de uitzendbranche, de groothandel, de architecten- en ingenieursbureaus en het bankwezen. De detailhandel groeide flink door de toegenomen kooplust van de consumenten. De bouwnijverheid profiteerde van de hogere investeringsactiviteit.

Ook in de industrie trok de productiegroei aan, mede dankzij een groeispurt in het vierde kwartaal. De productie van de energiesector was echter lager. In samenhang met een hogere invoer werd in het binnenland minder elektriciteit opgewekt en minder aardgas gewonnen. De groei van de niet-commerciële dienstverlening was bescheiden. De zorgsector groeide door, terwijl het overheidsbestuur een kleine krimp onderging.

Meer werkgelegenheid
In 2006 waren er 105 duizend banen van werknemers meer dan in 2005. De werkgelegenheid trok in de loop van 2006 steeds verder aan. In het vierde kwartaal waren er al 149 duizend banen meer dan in het vierde kwartaal 2005.

Na correctie voor seizoeninvloeden is het aantal banen in het vierde kwartaal 0,7 procent hoger dan in het derde kwartaal van 2006. Ook hieruit blijkt dat de werkgelegenheid steeds sneller toeneemt.
Doorsturen:

Neem een abonnement en download 460 exclusieve vakartikelen en 311 actuele HR-instrumenten!

Wilt u als HR-professional ook niks meer missen op uw vakgebied?